مدرسه تخصصی «برنامه نویسی» امسال راه اندازی می شود

معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی
۳۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۴ کد : ۲۱۰۰ آرشیو ۱۴۰۰
تعداد بازدید:۳۲۴
مدرسه تخصصی «برنامه نویسی» امسال راه اندازی می شود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی کرمانشاه مهندس علی اکبر والی با بیان اینکه آموزش های جهاددانشگاهی شامل دو دسته آموزش های دوره های آزاد و تخصصی و آموزش های ویژه کارکنان دولت است، گفت: این آموزش ها در رشته های مختلف به شرکت کنندگان داده می شود.
وی افزود: دوره های آزاد و تخصصی این مرکز شامل رشته های پزشکی، زبان های خارجی، برنامه نویسی، کامپیوتر و شبکه، هنر و گرافیک، بورس، معماری و عمران، حسابداری و آمار، علوم انسانی، خیاطی و دوخت، مهندسی شیمی، مکانیک، برق و الکترونیک، مهندسی صنایع و طلا و جواهرسازی است.
والی در ادامه تشریح عملکرد معاونت آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی کرمانشاه در سال گذشته از برگزاری دوره های آموزشی برای بیش از یازده هزار نفر خبر داد.
وی افزود: در این دوره ها سال گذشته در مجموعه رشته های کامپیوتر ۶۷۸ نفر، زبان های خارجی ۹۱۰۰ نفر، علوم انسانی ۲۲۷ نفر، هنر ۱۸۱ نفر، فنی و مهندسی ۱۹۸ نفر و پزشکی ۷۶۴ نفر تحت آموزش قرار گرفتند.
والی در ادامه در تشریح دوره های آموزشی کارکنان دولت هم، گفت: جهاددانشگاهی از سال ها پیش در این حوزه فعالیت کرده و آموزش های مختلف و مورد نیاز کارکنان دولت را ارایه می کند، اما در سال گذشته این آموزش ها محدود و تخصصی تر شد و با مجوز سازمان برنامه و بودجه هم اکنون جهاددانشگاهی متولی آموزش کارکنان دولت در حوزه فناوری اطلاعات است.
وی در تشریح اقدامات صورت گرفته در این حوزه درسال گذشته هم گفت: از جمله این فعالیت ها، برگزاری ۵۱ عنوان دوره آموزشی برای بیش از سه هزار نفر از اعضای نظام مهندسی ساختمان، برگزاری ۱۲ عنوان دوره آموزشی برای ۷۰۰ نفر از پرسنل شهرداری های ۳۴ گانه، برگزاری هشت عنوان دوره آموزشی برای ۵۵۱ نفر از کارشناسان مراکز غیردولتی اداره کل بهزیستی، برگزاری پنج عنوان دوره آموزشی برای ۵۱۰ نفر از اعضای نظام فنی روستایی زیر نظر بنیاد مسکن می باشد.
والی گفت: همچنین سال گذشته دوره آموزش کارآفرینی برای ۳۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) در شهرستان های جوانرود، قصرشیرین و ثلاث باباجانی و نیز دوره آموزشی ICDL برای ۳۰ نفر از پرسنل شرکت خط لوله و مخابرات منطقه غرب برگزار شد.
معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی کرمانشاه بیان کرد: این معاونت در کنار برگزاری این دوره های آموزشی، برگزاری برخی آزمون های کشوری را نیز برعهده دارد که در همین راستا سال گذشته برگزاری آزمون سراسری با ۱۹۰۰ داوطلب، آزمون ورود به حرفه مهندسی طراحی معماری با ۱۵۳ داوطلب، آزمون استخدامی ثبت اسناد و نهضت سواد آموزی با ۱۶۴۱ داوطلب و آزمون استخدامی شرکت کار و تامین اجتماعی با ۷۷۵ داوطلب را برگزار کردیم.


کاهش ۴۰ درصدی فراگیران دوره های آموزشی جهاددانشگاهی کرمانشاه در پی شیوع کرونا
والی در ادامه از مجازی شدن تمامی آموزش های جهاددانشگاهی در شرایط شیوع کرونا خبر داد و افزود: اوایل شیوع کرونا سامانه آموزش مجازی کاملاً بومی را طراحی کردیم که خوشبختانه با توجه به سادگی کارکرد و رضایت بالای استفاده کنندگان آن، این سامانه در دیگر واحدهای جهاددانشگاهی کشور هم مورد استفاده قرار گرفت.
وی به تاثیرات منفی کرونا برکار آموزش هم اشاره کرد وافزود: با شیوع کرونا بطور میانگین شاهد کاهش ۵۰ تا ۷۰ درصدی فراگیران بودیم که این میزان خوشبختانه در واحد جهاد دانشگاهی کرمانشاه کمتر و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بود.


دوره های آموزشی مهارتی و حرفه ای "پزشکی" امسال در ۴۰ سرفصل برگزار می شود
معاون آموزش و کارآفرینی سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه در ادامه در خصوص برنامه های این معاونت در سال جاری گفت: امسال در حوزه های مختلف برنامه های بسیاری داریم و در گام اول به دنبال فعال کردن دوره های آموزشی هستیم که به تازگی مجوز آنها را اخذ کرده ایم.
وی افزود: از جمله این رشته ها، رشته آموزش پزشکی است که سال گذشته توانستیم مجوز آن را از مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی بگیریم.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اولین دانشگاهی در استان است که این مجوز را کسب کرده و دومین مجوز آن در استان به جهاد دانشگاهی کرمانشاه داده شده است.
والی با اشاره به برگزاری این دوره های آموزشی در سال جاری گفت: در برگزاری این دوره های تخصصی هم از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و هم از اساتید تهران استفاده شده و در پایان دوره نیز مدرک معتبر و ملی به شرکت کنندگان داده خواهد شد.
وی افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته امسال دوره های آموزشی و مهارت حرفه پزشکی را در ۴۰ سرفصل از جمله امدادگر کمک های اولیه، سرویس و نگهداری تجهیزات پایه
اتاق عمل، جراحی صورت، دوره لیزر در دندانپزشکی، دوره کامپوزیت، دوره ایمپلنت در دندانپزشکی برگزار خواهیم کرد.
والی گفت: این دوره های تخصصی ویژه پزشکان است که می توانند با استفاده از آن دانش خود را به روز کرده و از طرفی مدرک معتبر و ملی دریافت کنند.


مدرسه تخصصی "برنامه نویسی" راه اندازی می شود
معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی از توسعه فعالیت ها در حوزه "برنامه نویسی" به عنوان یکی از برنامه ها و اولویت های این معاونت در سال جاری یاد کرد و افزود: دنیای امروز دنیای فناوری اطلاعات است و به نظر می رسد در شرایط کنونی دانش برنامه نویسی یک نیاز اساسی و با اولویت بالا محسوب می شود.
وی افزود: با توجه به این ضرورت، امسال راه اندازی مدرسه تخصصی "برنامه نویسی" را در دو حوزه کودک و نوجوان و حوزه بزرگسال در دستور کار قرار دادیم.
والی گفت: در سطح کودک و نوجوان در این مدرسه، زبان تخصصی برنامه نویسی "اسکرچ" آموزش داده می شود، این زبان توسط دانشگاه MIT برای رده سنی هشت تا ۱۶ سال طراحی شده که بسیار ساده است و در ادامه با فراگیری این زبان، در سطح بعدی زبان "پایتون" به کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود.
این مسئول به تاثیرات فراگیری برنامه نویسی برروی کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: فراگیری این آموزش ها، موجب افزایش تفکر منطقی، افزایش درک مفاهیم انتزاعی، تقویت قدرت استدلال، تقویت قدرت انتقادی و تحلیل مسائل، افزایش اعتماد به نفس و رشد خلاقیت و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان خواهد شد.
والی اظهار کرد: آموزش های دوره بزرگسالان هم بصورت یک مجموعه پیوسته و کامل خواهد بود، بطوری که در پایان دوره امکان پیاده سازی یک محصول تجازی توسط فراگیران وجود خواهد داشت.
وی گفت: با توجه به اینکه معاونت آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی در کنار بحث آموزش، عنوان کارآفرینی را هم به همراه دارد، برنامه ریزی های لازم با همکاری پارک علم و فناوری کرمانشاه صورت گرفته تا فراگیران دوره های برنامه نویسی در پایان دوره آموزشی با همکاری پارک، تیم های استارتاپی تشکیل داده و با دریافت تسهیلات و استقرار بتوانند فعالیت های خود را در این حوزه به شکل حرفه ای و گسترده تری پیش ببرند.


برنامه ریزی برای آموزش فناوری اطلاعات در ۳ سطح مدیران، کارشناسان فناوری و کارکنان دولت
والی به برنامه ریزی های صورت گرفته در حوزه آموزش کارکنان دولت درسال جاری هم اشاره کرد وافزود: در این زمینه آموزش ها در سه سطح برنامه ریزی شده که سطح اول آن برگزاری دوره های آموزشی فناوری اطلاعات برای مدیران ارشد است که در این زمینه برگزاری دوره‌های آموزش دولت الکترونیک و مهارت های سازمان فناوری اطلاعات برنامه ریزی شده است.
وی افزود: سطح دوم هم شامل برگزاری دوره های آموزشی برای مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات است که در این زمینه هم برگزاری دوره های آموزش حاکمیت فاوا، مدیریت خدمات فاوا، مدریت فرآیندهای سازمانی، فناوری اطلاعات سازمان، تحلیل و طراحی سیستم، مهندسی شکبه، مدیریت امنیت اطلاعات و… برنامه ریزی شده است.
والی بیان کرد: در سطح سوم نیز برگزاری دوره های آموش برای عموم کارکنان دولت را در دستور کار داریم که در این زمینه هم برگزاری دوره های مهارت های حرفه ای و اداری کار با رایانه، مدیریت ابزار و اطلاعات سازمانی، مفاهیم و کلیات دولت الکترونیک و شبکه و امنیت اطلاعات در سازمان ها در دستورکار قرار گرفته است.
معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی کرمانشاه گفت: امسال در کنار برگزاری دوره های تخصصی برای کارکنان دولت، راه اندازی سامانه ارتباطی با دستگاه ها و سازمان ها را هم در دستور کار داریم تا از این طریق ارتباط بیشتری با بدنه کارکنان دولت داشته و از این طریق آنها بتوانند به سهولت در جریان دوره های آموزشی جهاد دانشگاهی قرار گیرند.


( ۱ )

نظر شما :