ورود هدفمند جهاد دانشگاهی به بحث مهارت آموزی سربازان

معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۶ کد : ۲۱۰۹ تاپ خبر آرشیو ۱۴۰۰
تعداد بازدید:۲۵۱
ورود هدفمند جهاد دانشگاهی به بحث مهارت آموزی سربازان

محمد صادق بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ورود هدفمند جهاد دانشگاهی به بحث مهارت آموزی سربازان اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد برآمده از انقلاب اسلامی وظیفه خود می‌داند تا مسئولیتش را در قالب سیاست‌های کلی نظام که بر مبنای دستورات تدوین شده مقام معظم رهبری است در چهارچوب مشخص شده ایفا کند.

او افزود: مقام معظم رهبری در خصوص بحث استفاده بهینه از دوران سربازی دستوراتی را به تمام دستگاه‌های نظامی و انتظامی ابلاغ نموده اند و ستاد کل نیرو‌های مسلح به منظور اجرایی سازی این سیاست ها، با اقدامی ارزشمند قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه را ایجاد کرد.

بیجندی تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف همکار و همراه با قرارگاه «مهارت آموزی کارکنان وظیفه» بر اساس ظرفیت ها و توانمندی ها در تحقق اهداف ترسیم شده و با نگاه هم افزایی در خدمت کارکنان وظیفه هستند.

وی همچنین به پنج گام در این طرح اشاره و اظهار کرد که طرح سرباز ماهر در ۵ مرحله شامل یک مرحله قبل از شروع خدمت مقدس سربازی و سه مرحله آن حین خدمت و مرحله آخر بعد از خدمت انجام می‌شود.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی کشور ادامه داد: جهاد دانشگاهی بر اساس توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایی که در بخش‌های مختلف آموزش، پژوهش و فرهنگی داشته در بخش فاز دو بخش اول که بدو ورود سربازان به پادگان است از سال ۹۸ وارد شده است. بر این اساس و با توجه به سهمیه تخصیصی ستاد کل نیروهای مسلح، به سربازان وظیفه عزیز در دوره آموزشی در پادگان ها دو دوره آموزش مهارت های زندگی به میزان ۳۴ ساعت و مهارت های عمومی و کارآفرینی به میزان ۵۴ ساعت به صورت آموزش های نظری و عملی ارائه می گردید البته این آموزش ها پس از شیوع کرونا به صورت بخشی غیر حضوری با بهره گیری از دو کتاب اختصاصی که به همین منطور تهیه و تدوین شد و بخشی حضوری با رعایت شیوه نامه ها و کاهش زمان آموزش ها تا کنون ادامه یافته است.

بیجندی در خصوص ورود جهاد دانشگاهی به سایر گام های طرح سرباز ماهر در قبل، حین و بعد از خدمت اظهار کرد: بر اساس هماهنگی های بعمل آمده با قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه، جهاد دانشگاهی در نظر دارد ظرفیت بزرگترین شبکه آموزش کشور که شامل ۱۷۰ مرکز آموزش تخصصی و مهارتی می باشد را در خدمت قرارگاه مهارت آموزی برای آموزش های قبل از خدمت قرار داده تا بر اساس مشوق‌هایی که ستاد کل نیرو‌های مسلح تنظیم کرده و بزودی اعلام خواهد شد، متقاضیان بتوانند ضمن شرکت در دوره ها و افزایش مهارت ها از مشوق های تعیین شده برخوردار شوند.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی کشور گفت: در راستای استفاده بهینه از اوقات فراغت کارکنان وظیفه در گام سوم و چهارم خدمت وظیفه (حین خدمت) طرحی را با قرارگاه مهارت اموزی در حال نهایی کردن داریم که این عزیزان بتوانند با بهره گیری از تخفیف های مناسب امکان بهره مندی از اموزش های مهارتی و تخصصی را با کمترین هزینه داشته باشند.

وی در پایان از همراهی و همکاری بسیار ارزشمند معاونت جوانان، وزارت ورزش و جوانان در تامین منابع این طرح تقدیر و تشکر کرده و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و همراهی بین دستگاهی بتوان گام های ارزشمند زیادی برای جوانان عزیز به ویژه کارکنان وظیفه در دوران خدمت مقدس سربازی به سرانجام رساند.


( ۲ )

نظر شما :